Hlavní menu:

Podmenu:



Staré Kyje

 
Staré Kyje
Staré Kyje

Jméno obce Kyje (dříve Keje) je doloženo již k roku 1052. Jméno obce je odvozeno od starého osobního jména Kyj - "ves Kyjovy rodiny". V tomto období ves patřila pražskému arcibiskupství, ale jeden manský dvůr patřil s tvrzí patřil Ježíškovi z Kyj. Kostel sv. Bartoloměje v Kyjích je pak po staletí typickou dominantou této prastaré zemědělské osady.

Kostel sv. Bartoloměje v Kyjích byl založen pražským biskupem Janem II. v roce 1226 - 1236. Kostel sv. Bartoloměje v Kyjích je nejstarší stavbou celé Prahy 14. Kyjský kostel se dochoval v podstatě v původní podobě, byl vytvořen z pískovcového kvádříkového zdiva se čtvercovým chórem, obdélníkovou lodí a tribunou v mohutné hranolové západní věži. Kostel má pevnostní charakter, velmi úzká okna a pravděpodobně sloužil také k obraně a ochraně obyvatel z nejbližšího okolí. Je to architektonicky velmi cenná stavba, jejíž vyobrazení nechybí v žádné literatuře, pojednávající o románské sakrální architektuře. Kostel sv. Bartoloměje v Kyjích na Krčínově náměstí byl zapsán do státního seznamu památek 31.12.1966 (č. rejstříku 40820/1-1703). Fara kostela na Krčínově náměstí byla zapsána do státního seznamu 31.12.1966 (č. rejstříku 40821/1-1704).

V průběhu staletí pak jednotlivé části vsi patřily různým majitelům. V roce 1588 patřily Kyje zulským ze Záp, ale po bělohorské bitvě jim byly zkonfiskovány a po čase je odkoupil kníže Karel Eusebius Lichtenštejn a připojil je ke svému uhříněveskému panství.

V roce 1812 vznikla na protějším břehu Kyjského rybníka osada Aloisov, která je pojmenována podle knížete Aloise z Lichtenštejna.

Až do roku 1923 se vedle úředního názvu Kyje používal po staletí vžitý název Keje. V tomto období postupně vznikaly další skupiny rodinných domků v oblasti Hutí (severně od Poděbradské ulice), Rajské zahrady (mezi Poděbradskou ulicí a železnicí na Turnov a Poděbrady), Nad rybníkem, jižně od jádra obce Masarykova čtvrť (dnes Jiráskova čtvrť) a legionářská kolonie domků Na Jahodnice.

Kyje byly s Hostovicemi připojeny k Praze 1.1.1968. Nadále však v Kyjích funguje místní národní výbor. Po výstavbě sídliště Lehovec (budovaného od 1972) a sídliště Černý Most I (budovaného od 1976) a zahájení výstavby sídliště Černý Most II vnikl od 1.1.1988 nové katastrální území Černý Most spravované ONV Praha 9. V roce 1994 pak spojením Kyjí, Hloubětín a Černého Mostu vznikla nová městská část - Praha 14.

(4 články)

 
20.08.2016, autor: ČT 1, kategorie: Staré Kyje

Z metropole - Kyje a kostel svatého Bartoloměje

Pořad metropole se věnuje vesnické historii Kyjí. Dominantou téhle čtvrti, která stále působí poklidně a vesnicky, je kostel svatého Bartoloměje. Čím jsou Kyje zajímavé? A jak se proměnily? Zeptáme se místního faráře i pamětníků. Celý článek ...

12.04.2009, kategorie: Staré Kyje

Toulavá kamera v Kyjích

Jeden z dílů pořadu Toulavá kamera se také věnoval našemu kostelu svatého Bartoloměje v Kyjích. Kostel svatého Bartoloměje byl vystavěn v raném středověku na biskupském dvorci. Ten se tehdy nacházel poměrně daleko od pražského středověkého centra.
Celý článek ...

Ochrana životního prostředí

Ochrana životního prostředí

# historické jádro obce staré Kyje - pro toto území je stanovena jednotná výšková regulace maximálně dvě nadzemní podlaží a šikmá střecha s možností využití podkroví. Tento výškový regulativ je platný do doby zpracování podrobnější dokumentace pro předmětné území.

# státní památka - kostel sv. Bartoloměje v Kyjích na Krčínově náměstí, zapsán do státního seznamu památek 31.12.1966 (č. rejstříku 40820/1-1703)

# státní památka - fara kostela na Krčínově náměstí, zapsána do státního seznamu 31.12.1966 (č. rejstříku 40821/1-1704).

# přírodní park Klánovice-Čihadla (3/1991 Sb. MHP)

# navržená památková zóna (ve smyslu zákona 20/1987 Sb.)

Ke stažení: Památková ochrana Kyje, 104 kB

 

Diskuzní fórum

Pro aktivní účast v diskuzích je potřeba se nejdříve přihlásit do systému.

Zatím tu není žádný diskuzní příspěvek.

Pro aktivní účast v diskuzích je potřeba se nejdříve přihlásit do systému.

Ke stažení: stare_kyje_mapa-2.jpg, 138 kB


© Kyjský občanský klub, Kontakt: kyjeok (zavináč) seznam (tečka) cé zet
© Design, redakční systém: Webdesignum 2008 - 2011