Co zabilo ryby v Kyjích?

Zdroj: Mladá fronta DNES - Praha 25.8.2007

Rybáři předali městu výsledky šetření úhynu ryb. Na vině je nedostatek kyslíku. Regionální mutace| Mladá fronta DNES - Praha 25.8.2007

Kyje - Za úhyn ryb může počasí, nedostatek kyslíku a špinavá voda.

Vyplývá to ze závěrů vyšetřování Českého rybářského svazu, proč v Kyjském rybníku v druhé polovině července pomřely téměř dva metráky ryb a několik desítek škeblí. Protokol předali rybáři magistrátu, který jej přiloží k vlastnímu šetření.

Šetření nešťastné události se táhne již zhruba měsíc. Rybářský svaz však už má jasno. Za úhyn ryb prý nese zodpovědnost příroda sama.

„Rybářský svaz za úhyn ryb rozhodně nemůže. Jedinou a zcela objektivní příčinou toho, proč ryby v rybníku uhynuly, byl nedostatek kyslíku,“ řekl rybářský hospodář pražské pobočky Českého rybářského svazu Jindřich Vintr.

Druhou příčinou pak podle Vintra bylo silné znečištění vody v Kyjském rybníku.

„Na smrti ryb se rovněž podepsaly fekálie ve vodě. K tomu se pak navíc přidaly vysoké teploty, které zapříčinily, že ryby uhynuly,“ doplnil Vintr.

Rybářský svaz výpověď zřejmě nedostane

Ryby uhynuly poté, co byl kvůli odbahnění rybník vypuštěn. Rybáři však nestihli z vody vylovit všechny ryby. Část z nich, která ve vodě zůstala, nepřežila vysoké teploty a nedostatek kyslíku ve vodě.

Rybáři pak kvůli teplému počasí museli čekat skoro týden, než dostali zbylé ryby z vody.

Město obvinilo rybářský svaz, že ryby nevylovil včas. Ten zase obvinil magistrát z toho, že špatně načasoval práce na odbahnění rybníka.

Město téměř ihned poté, co byly ve vodě mrtvé ryby objeveny, slibovalo prošetření a postih viníka.

Mluvilo se dokonce o tom, že pokud se potvrdí pochybení Českého rybářského svazu, město mu okamžitě vypoví všechny smlouvy, podle kterých má v pronájmu několik pražských rybníků.

„Zatím k žádné výpovědi nedošlo a věřím, že ani nedojde. Ze začátku zazněla sice silná slova, ale na základě důkazů, které máme, město určitě pochopí, že svaz vinu nenese,“ uvedl Jindřich Vintr.

Svá zjištění už svaz magistrátu odeslal

„Rybářský svaz nám už poslal odborný posudek, který by měl objasnit příčiny úhynu ryb. Jeho chování a postup je korektní a zodpovědný,“ řekl Jan Winkler, ředitel odboru ochrany přírody.

Ryby umíraly také jinde

První konkrétní výsledky vyšetřování by mělo město oznámit příští týden, kdy se bude případem znovu zabývat. „Lhůta je šedesát dnů, takže je ještě čas,“ sdělil radní Petr Štěpánek, který má otázku životního prostředí na starosti.

„Všechny zúčastněné strany musí dostat možnost se k případu vyjádřit,“ doplnil ředitel Jan Winkler. Kyjský rybník však není jediným místem v hlavním městě, kde v letošním roce umíraly ve vodě ryby. Úhyn zaznamenali rybáři například v sádkách na Šeberově nebo v Botiči. „V případě Botiče šlo v podstatě o havárii, kdy z teplárny vytekla do potoka horká voda,“ vysvětlil rybářský hospodář Jindřich Vintr.

Voda měla skoro devadesát stupňů Celsia a ryby se v ní doslova uvařily.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - Praha 25.8.2007

Autor: ALEŠ BERNÝ

Ryby umíraly také jinde

Ve východočeském Vamberku funguje dům s pečovatelskou službou zřízený a spravovaný obcí jako objekt se samostatnými byty se soukromým vybavením. Nájemné se platí podle metrů čtverečních, navíc si zdejší obyvatelé hradí služby jako je donáška obědů, nákupů, úklidové práce (mytí oken, luxování), praní prádla, vyzvedávání léků v lékárně, pedikérské služby či koupání.

Klára Mandausová

http://www.praha21.cz/dokumenty/zpravodaj/2007_05.pdf