Rybáři předali městu výsledky šetření úhynu ryb. Na vině je nedostatek kyslíku. Regionální mutace| Mladá fronta DNES - Praha 25.8.2007
Kyje - Za úhyn ryb může počasí, nedostatek kyslíku a špinavá voda.
Vyplývá to ze závěrů vyšetřování Českého rybářského svazu, proč v Kyjském rybníku v druhé polovině července pomřely téměř dva metráky ryb a několik desítek škeblí. Protokol předali rybáři magistrátu, který jej přiloží k vlastnímu šetření.
Šetření nešťastné události se táhne již zhruba měsíc. Rybářský svaz však už má jasno. Za úhyn ryb prý nese zodpovědnost příroda sama.
„Rybářský svaz za úhyn ryb rozhodně nemůže. Jedinou a zcela objektivní příčinou toho, proč ryby v rybníku uhynuly, byl nedostatek kyslíku,“ řekl rybářský hospodář pražské pobočky Českého rybářského svazu Jindřich Vintr.
Druhou příčinou pak podle Vintra bylo silné znečištění vody v Kyjském rybníku.
„Na smrti ryb se rovněž podepsaly fekálie ve vodě. K tomu se pak navíc přidaly vysoké teploty, které zapříčinily, že ryby uhynuly,“ doplnil Vintr.
Rybáři pak kvůli teplému počasí museli čekat skoro týden, než dostali zbylé ryby z vody.
Město obvinilo rybářský svaz, že ryby nevylovil včas. Ten zase obvinil magistrát z toho, že špatně načasoval práce na odbahnění rybníka.
Město téměř ihned poté, co byly ve vodě mrtvé ryby objeveny, slibovalo prošetření a postih viníka.
Mluvilo se dokonce o tom, že pokud se potvrdí pochybení Českého rybářského svazu, město mu okamžitě vypoví všechny smlouvy, podle kterých má v pronájmu několik pražských rybníků.
„Zatím k žádné výpovědi nedošlo a věřím, že ani nedojde. Ze začátku zazněla sice silná slova, ale na základě důkazů, které máme, město určitě pochopí, že svaz vinu nenese,“ uvedl Jindřich Vintr.
„Všechny zúčastněné strany musí dostat možnost se k případu vyjádřit,“ doplnil ředitel Jan Winkler. Kyjský rybník však není jediným místem v hlavním městě, kde v letošním roce umíraly ve vodě ryby. Úhyn zaznamenali rybáři například v sádkách na Šeberově nebo v Botiči. „V případě Botiče šlo v podstatě o havárii, kdy z teplárny vytekla do potoka horká voda,“ vysvětlil rybářský hospodář Jindřich Vintr.
Voda měla skoro devadesát stupňů Celsia a ryby se v ní doslova uvařily.
Regionální mutace| Mladá fronta DNES - Praha 25.8.2007
Autor: ALEŠ BERNÝ
Ve východočeském Vamberku funguje dům s pečovatelskou službou zřízený a spravovaný obcí jako objekt se samostatnými byty se soukromým vybavením. Nájemné se platí podle metrů čtverečních, navíc si zdejší obyvatelé hradí služby jako je donáška obědů, nákupů, úklidové práce (mytí oken, luxování), praní prádla, vyzvedávání léků v lékárně, pedikérské služby či koupání.
Klára Mandausová