Hlavní menu:

06.02.2012, autor: EURO č. 6/2012 Pavla Kreuzigerová, kategorie: Zajímavosti z tisku

Muž z ringu

Muž z ringu

Bývalý Dobešův řidič je zkušený „sledkař“ a podnikatel v oblasti detektivních služeb

Na světě je další „štěnicová aféra“. Prim v ní i tentokrát hrají koaliční Věci veřejné. Kdosi měl pravděpodobně zájem sledovat hovory, které ve svém služebním audi vedl ministr dopravy Pavel Dobeš (VV). Zařízení údajně bylo při běžné údržbě vozu nalezeno již na podzim, policie ale na tuto informaci narazila teprve nedávno při prošetřování jiné kauzy. Přestože ministr Dobeš nejprve nález odposlechu nepopřel, později jej odmítl. Stejným autem jezdil už jeden z Dobešových předchůdců, bývalý šéf strany Vít Bárta (VV). Radek Šmerda, Bártův následovník, tento vůz neužíval.

Minulý týden se o „štěnici“ v ministrově automobilu dozvěděla veřejnost. V této souvislosti se, v krátké době už podruhé, hovoří o jakémsi Tomáši Jánském. Kdo je bývalý Dobešův šofér, kterého ministr loni na podzim – údajně nezávisle na objevení odposlechu – propustil pro nedostatek důvěry?

Utajený svědek

Tomáš Jánský, alias Josef Novák, se v lednu v novinových titulcích objevil hned dvakrát. Začátkem minulého měsíce se totiž hovořilo o utajovaném klíčovém svědkovi, který měl vnést světlo do takzvané „obálkové kauzy“. Připomeňme, že šlo o údajné uplácení, kterého se měl nekorunovaný šéf véčkařů dopustit tím, že dnes nezařazeným poslancům Jaroslavu Škárkovi a Kristýně Kočí loni předával obálky s penězi, kterými si kupoval jejich loajalitu. Bárta i Škárka nyní čelí obžalobě a za podplácení a přijetí úplatku jim v prvním případě hrozí až šestiletý a v druhém maximálně tříletý trest vězení. Kočí obžalována nebyla.

Jánský přinesl policii nahrávku, kterou pořídil loni začátkem září během tří schůzek se Škárkou. Ten mu měl nabízet finanční odměnu ve výši několika milionů za to, že policii popíše Bártovy praktiky. „Schůzky proběhly na přání Jánského. Žádnou finanční odměnu jsem mu nenabízel, ale dodával jsem mu osobní odvahu, aby policii popsal Bártovy praktiky,“ tvrdí Škárka s tím, že se s Jánským setkal celkem třikrát. Všichni se dobře znali z minula, protože Jánský už v minulosti úzce spolupracoval s bezpečnostní firmou ABL.

Policie ale nahrávku vyhodnotila jako krajně nevěrohodnou a začátkem ledna rozhodla o tom, že utajovat identitu svědka není třeba. Kromě zřetelné manipulace s nahrávkou hrálo roli mimo jiné i to, že Jánský všechny své kroky konzultoval s někdejším bezpečnostním guruem VV a současným bezpečnostním ředitelem ŘSD Václavem Jahodářem.

Thaiboxer ve službách ABL

Nad odtajněním identity svědka Jánského se pohoršoval nejen on sám, ale i Vít Bárta. Institut přitom policie používá zcela výjimečně, když je svědek ohrožen na zdraví či na životě. Letmý pohled do Jánského životopisu ovšem naznačuje, že o svou bezpečnost by se v případě potřeby patrně dokázal postarat sám. Kromě toho, že už v minulosti pracoval pro různé bezpečnostní agentury, jde o jméno známé v českém thaiboxu. Jánský je trenérem několikanásobného mistra republiky a mistra světa z roku 1997 Pavla Majera.

Dovednosti získané v bojovém sportu se mu určitě nejednou hodily i v jeho pracovní kariéře detektiva v soukromých bezpečnostních agenturách. Přinejmenším určitá její část je spojena právě s Bártovou ABL. Byť oficiálně nikde nefiguruje jako její zaměstnanec, pracoval pro ni alespoň externě. Zřetelné je to z e-mailů, které má týdeník Euro k dispozici. Většinou si je mezi sebou vyměňovali Bárta a detektivové, kteří sledovali politiky a podnikatele z Prahy 1. Komunikace probíhala hlavně mezi Bártou, Škárkou, současným ministrem školství Josefem Dobešem (VV) a detektivy Pavlem Pertlíčkem a Pavlem Koskem. Jen výjimečně je mezi adresáty i Jánský, který má stejně jako ostatní k dispozici adresu s doménou abl.cz. Z informací, které se zde objevují, je patrné, že Jánský měl na starost spíše praktickou sledovací činnost. Nepochybně se podílel například na sledování někdejšího radního a starosty Prahy 1 Petra Hejmy (ODS). V e-mailu z 12. února 2006 Bárta píše: „Ahoj pánové, dnes odpoledne jsem prošel všechny Hejmovy dokumenty a mám pocit, že je třeba se setkat i s Tomášem J. a ještě jednou to probrat a upřesnit si všechny info...“

Sledkaři na Praze 1 kromě klíčových politiků ODS a jejich rodinných příslušníků monitorovali i některé firmy. Například společnosti Peba, Arta či Meltex, které od radnice nakupovaly půdní prostory. Pokyn k prověření informací o majitelce firmy Arta, jež od Prahy 1 koupila půdy za 300 milionů korun, zní: „Vše má směřovat ke zjištění, kde se vzala tato firma, kde matka od čtyř dětí přišla k tolika penězům, že může skupovat půdy, co byli zač její manželové, kde dělají apod., její vztah na město a naše zájmové osoby...“

Výjádření Jánského se týdeníku Euro nepodařilo zjistit. Jeho mobilní telefon zůstal minulý týden vypnutý.

Ranař na Jižáku

Tomáš Jánský se jako adresát objevuje i u e-mailu, který se týká sledování politiků na Praze 11. To probíhalo v průběhu let 2006 až 2010. Například na Jiřího Štylera, opozičního zastupitele z Hnutí pro Prahu 11 (Hpp11), se pozornost Bártovy firmy zaměřila mezi 8. a 14. únorem 2010. Je to patrné ze sledovací zprávy s krycím názvem „Pekař“, kterou tvoří mnoho fotek a videí monitorujících jeho pohyb i pohyb jeho rodinných příslušníků a detailní popis veškerého dění od čtvrté ranní hodiny do půlnoci. Zda by se sledováním mohla souviset i událost, ke které došlo o čtyři měsíce později, není jasné. Před vlastním domem Jiřího Štylera kdosi napadl, pomocí paralyzéru jej skolil na zem a zkopal. Štyler tehdy skončil v nemocnici a viník nebyl odhalen dodnes.

Jánského tvrdou pěst ovšem zahlédl zblízka další ze zastupitelů Hpp11, Zdeněk Kvítek, v září roku 2010 během Dnů Prahy 11. Opoziční politici, kteří se akce pořádané radnicí zúčastnili a rozdávali své tiskoviny, byli opakovaně zastrašováni. Kvítek, jemuž jeden z mužů rozbil fotoaparát, přivolal policii. „Při kontrole dokladů vyšlo najevo, že jde o Tomáše Jánského, narozeného v roce 1973,“ tvrdí Štyler. Jméno Jánský se objevuje i v Úředním záznamu o podání vysvětlení, který vystavila Policie ČR a týdeník Euro jej má rovněž k dispozici.

Bártova firma ABL od radnice pod vedením Dalibora Mlejnského (ODS), který jí šéfuje už druhé volební období, získala v letech 2007 až 2009 několik zakázek, jejichž celková hodnota překračuje 20 milionů korun. Spekuluje se o tom, že mohlo jít o odměnu za sledování nepohodlných politiků.

Ze života hmyzu

Že má Tomáš Jánský k Praze 11 úzký vztah, je patrné nejen z toho, že právě tam trénuje svého svěřence Majera, ale i z pohledu do obchodního rejstříku. Ač má trvalé bydliště na Praze 9, zasedal v letech 2007 až 2011 v představenstvu městské akciovky 1. jihoměstská, a to spolu s několika tamními politiky. Členem představenstva byl dokonce i ve chvíli, kdy se jeho firma Skarabeus team ucházela o veřejnou zakázku vypsanou městkou částí Praha 11. Tehdy šlo o provozování sociální intervence a integrace (SISI). Jánský zde „soupeřil“ s firmami ABL a ABI Special, která je, jak se později ukázalo podle razítek a podpisů na fakturách, totožná s ABL. Pseudokonkurenčními firmami zřejmě byly i další zúčastněné společnosti Moroz & Partners bývalého náměstka Radka Johna Michala Moroze a Jánského Skarabeus team, které nakonec nepředložily nabídku nebo neprokázaly kvalifikační předpoklady. Skarabeus team je obchodní název společnosti, ve které Jánský figuruje od roku 1999 a v současnosti je jejím stoprocentním vlastníkem.

Podíl má Jánský také ve firmě s obchodním názvem Šmend (název má podle zakladatelů znamenat „šmelině konec“). Společnost založená firmami ABL a Duda SVD měla v popisu práce detektivní činnost pro majitele bytů s regulovanými nájemníky. Firma dokázala zjišťovat majetkové poměry nájemníků dokonce 20 let nazpět. Zakázky dostávala jak od soukromých vlastníků bytových domů, tak přirozeně od městských částí. Tomáš Jánský firmu od ABL, která ji postupně získala celou, koupil v září 2010. Ještě předtím se na pozici jednatele této firmy vystřídali Pavel Kosek, Jánského kolega ze „sledovaček“ na Praze 1, Martin Sýkora, bývalý zaměstnanec ABL a později Bártův náměstek na ministerstvu dopravy, a Martin Refka, současný ředitel provozního útvaru ABL.

Pozitivní zprávou na konec tedy je, že ministrův šofér, byť na podzim přišel o práci, zřejmě hlady netrpí.

Zdroj:

http://www.euro.cz/id/15941qx76zkqb1jnh7lbn76buk/detail.jsp?id=106736

EURO č. 6/2012 6.2.2012

Pavla Kreuzigerová

Ke stažení: Muz_z_ringu_01_EURO_c_6_2012-1.jpg, 448 kB;
Muz_z_ringu_02_EURO_c_6_2012.jpg, 429 kB

 

Diskuzní fórum

Pro aktivní účast v diskuzích je potřeba se nejdříve přihlásit do systému.

Zatím tu není žádný diskuzní příspěvek.

Pro aktivní účast v diskuzích je potřeba se nejdříve přihlásit do systému.

© Kyjský občanský klub, Kontakt: kyjeok (zavináč) seznam (tečka) cé zet
© Design, redakční systém: Webdesignum 2008 - 2011