Nemáte zahrádku? Nevadí, pěstujte rajčata mezi činžáky
V metropoli vzniká zahrádkářská komunita, která bude pěstovat zeleninu na nevyužitém holešovickém dvorku.
Pěstování rajčat, kedluben nebo ředkviček nemusí patřit pouze na zahradu rodinného domku, chaty na venkově nebo na záhonky v zahrádkářské kolonii. Zahradničit se dá i uprostřed města mezi činžáky.
Do metropole pronikl trend ze zahraničí, a sice zakládání městských zahrádkářských komunit, které pěstují zeleninu na nevyužívaných domovních dvorech či na střechách domů.
Projekt Prazelenina, který je realizován na malém holešovickém dvorku, umožní milovníkům zahradničení pronajmout si na sezonu záhonek, na kterém si budou moci pěstovat podle svého.
„Inspirovala mě zkušenost ze zahraničí,“ vysvětluje organizátor projektu, architekt Matěj Petránek. „Při mé cestě po Finsku jsem navštívil Helsinky, kde jsem náhodou poznal podobný projekt. Nadchlo mě to natolik, že jsem se rozhodl něco podobného zorganizovat tady,“ dodává.
Účelům zahrádkářské komunity poslouží nevyužívaný dvorek, soukromý pozemek, na rohu ulic Komunardů a Přístavní v Holešovicích. Jeho provoz bude zahájen v sobotu.
„Nyní se tu bude bagrovat, aby se povrch dvorku zarovnal. Zároveň tu vznikne menší parkoviště, které zabere necelou jednu pětinu pozemku. To byla totiž podmínka majitele pozemku,“ popisuje Petránek postupnou proměnu zarostlého dvorku. „Majitel je chápavý. Uvědomil si, že pro blaho této lokality i města bude lepší, když se tu realizuje náš projekt než další hlídané parkoviště,“ dodává.
Do zvelebování se zapojí i zahrádkáři
Sedm set metrů čtverečních velký dvorek se však v zahradu nepromění ze dne na den a tvořit jej nebudou pouze záhony. Na jeho zvelebování se budou podílet přímo majitelé záhonků, kteří si budou políčko kompletovat a mohou i přicházet s nápady. Na dvorku se bude také nacházet sociální zázemí v podobě toalet a venkovního vodovodu, dále zahradní kavárna a dětské hřiště.
„Chtěl bych, aby jednou z hlavních klientel byli rodiče s dětmi, kteří sem přijdou strávit několik hodin týdně,“ uvádí Petránek. „Pro děti by to mělo i didaktický význam, protože by jim rodiče ukázali, že na kousku země je možné vypěstovat třeba kedlubny a že nerostou v samoobsluze,“ dodává.
Pěstovat se budou i mezilidské vztahy
Pěstitelem v holešovickém dvorku se může stát kdokoli, kdo bude ochoten investovat 850 korun na sezonu za metr čtvereční záhonku. Registrovat se může na webových stránkách projektu nebo se od soboty domlouvat přímo na místě buď s obsluhou kavárny, nebo se správcem zahrádky. „Doufám, že sem budou chodit jak mladí, tak i staří. Rádi bychom záhonky nabídli i těm, kteří jsou již v důchodu a nemají jak aktivně trávit volný čas,“ přeje si Petránek.
Od začátku dubna, kdy byla spuštěna internetová registrace, si „objednalo“ políčko na dvorku okolo třiceti lidí, v průměru si pronajali 2 m². A co budou sázet? „To záleží na pěstitelích. Ale cíle a smysl tohoto projektu nespatřuji jen v pěstování zeleniny. Důležitý je i sociální rozměr projektu. Byl bych rád, aby se tu lidé potkávali, spolupracovali spolu a pěstovali i mezilidské vztahy,“ vysvětluje organizátor projektu.
Časem se v zahradě budou odehrávat i doprovodné programy v podobě přednášek na dané téma, filmové projekce či hudebního vystoupení, které by měly zaujmout co nejširší spektrum návštěvníků.
Aby se předešlo ničení zahrady, která bude otevřená pro veřejnost téměř každý den od 10 do 22 hodin, bude dvorek zabezpečen kamerovým systémem.
Tradice zahrádek v centru města
Podobné projekty fungují ve velkoměstech, jako jsou New York, Berlín, Londýn či Paříž. „U nás je tradice zahradničení ve městě velká, a to v podobě zahrádkářských kolonií. My na tuto tradici navazujeme, přenesli jsme ji do centra města,“ objasňuje Petránek s tím, že pokud bude mít projekt úspěch, určitě by se v příštím roce rozšířil. „Byl bych rád, kdyby se v následujícím roce účastnilo projektu i město. Snažil jsem se o to už letos, ale kvůli časové tísni nebylo možné dotáhnout jednání do konce,“ uvádí organizátor.
První sezona
- Začíná 14. dubna a končí 14. října na dvorku na rohu ulic Komunardů a Přístavní v Holešovicích.
- Zájemci se mohou registrovat na webu www.prazelenina.cz.
- Pronájem 1 m² záhonu stojí 850 Kč na sezonu.
- Otevřeno bude od 10 do 22 hodin.
Zdroj:
Pražský deník 11.4.2012, Autor: Barbora Kabátová
» Přejít na článek Nemáte zahrádku? Nevadí, pěstujte rajčata mezi činžáky na webu http://prazsky.denik.cz/.
Diskuzní fórum
Zatím tu není žádný diskuzní příspěvek.