Praha chce kvůli Malešickému překladišti „ladit“ městskou logistiku
Anketa
Pražští zastupitelé vyzvali radu hlavního města, aby vypracovala studii „city logistiky“. Hledání udržitelného způsobu dopravy zboží iniciovala petice občanů, kteří nesouhlasí s plánovanou stavbou kontejnerového překladiště v Malešicích. Hlavním důvodem nesouhlasu s výstavbou překladiště je dle občanů i radnice městské části Praha 10 obava z poškození obytné čtvrti, zhoršení dopravní situace a zatížení životního prostředí.
Lokalita je již dnes výrazně zatížena nákladní automobilovou dopravou, její další zvýšení je nepřijatelné,“ uvedla náměstkyně primátorky a radní pro územní rozvoj Petra Kolínská (SZ/Trojkoalice). Městská část Praha 10 už částečně ve svém odporu proti stavbě železničního překladiště uspěla. Projekt, který radnice dlouhodobě kritizuje, bude muset na základě rozhodnutí magistrátu hlavního města projít podrobnějším zkoumáním vlivu na životní prostředí.
Podle vyjádření magistrátu se ale stále jeví pro přesun nákladu ze železnice na silnici místo v Malešicích jako nejvhodnější. Lokalita je pro železniční terminál rezervována v územním plánu od roku 1964. „Má mimořádně výhodnou polohu zejména vzhledem k dopravní návaznosti na železniční síť i s ohledem na polohu v hostivařsko-malešické průmyslové oblasti,“ informoval úřad.
Smysl ale dává podle Kolínské jen takový projekt, který bude sloužit pro rozvoz zboží po Praze, nikoli jako překladiště zboží na cestě z jednoho konce Evropy na druhý. „Takové záruky aktuálně předložený návrh investora nedává,“ uvedla Kolínská. V současnosti projekt prochází posouzením vlivů na životní prostředí, kde mají občané i městská část možnost vznášet připomínky. Před vydáním stanoviska bude muset investor předložit možné varianty projektu, čeká ho podrobná dopravní studie a město požaduje podmínit vybudování terminálu zprovozněním silničního okruhu v úseku 511.
„Nechci, aby jakýkoli Pražan byl zatěžován větší mírou automobilové dopravy, než je nezbytně nutné pro chod města. Proto již dva roky usilovně pracujeme spolu s odborníky na plánu udržitelné mobility, který počítá i se city logistikou. Praha nesmí sloužit jako překladiště tranzitní dopravě,“ uvedl náměstek primátorky a radní pro dopravu Petr Dolínek (ČSSD).
» Přejít na článek Praha chce kvůli Malešickému překladišti „ladit“ městskou logistiku na webu https://www.euro.cz/.
Kontejnerový terminál Malešice
Vlastní záměr navržený společností Rail Cargo Operator – CSKD představuje realizaci kontejnerového překladiště včetně obslužných kolejí v délce 700 metrů a celého zázemí. Návrh obsahuje překladiště v dispozičním uspořádání na 6 kolejí v obslužné délce 700 m a uspořádáním depa do 12-ti řad nebo do 9-ti řad (varianta B a C). Obsluha překladiště je plánována dvěma portálovými elektrickými jeřáby pro obsluhu překladiště a kolesový manipulátor Hyster H18-23XM-12EC.
Ke stávajícímu rozsahu dopravy by měli přibýt pouze 3 páry Nex vlaků do kontejnerového terminálu v trase Praha-Libeň – Praha-Malešice a zpět (z toho jeden pár vedený v nočních hodinách). Pro obsluhu areálu má být k dispozici 30 parkovacích stání, předpokládá se 30 příjezdů a 30 odjezdů osobních automobilů za den. Objem kamionové dopravy se předpokládá v objemu 125 kamionů v jednom směru za den.
Všechny navržené varianty jsou silně kapacitně poddimenzované (pouze 3 páry vlaků a 125 kamionů v jednom směru za den). Zhruba se stejnou kapacitou probíhala EIA PHA259 v roce 2006 – 2007, ale to byl záměr posuzován jako I. etapa (pouze 2 koleje o délce 450 m). Plánované 3 páry Nex vlaků obsadí svou délkou 3 koleje a další tři koleje jsou tedy volné jako rezerva. Pokud tedy je v oznámení počítáno s kapacitou 3 párů Nex vlaků a objemem kamionové dopravy v rozsahu 125 kamionů v jednom směru za den, tak tento objem se v pohodě a s rezervou se dá zvládnut pouze na dvou kolejích a pouze s jedním portálovým jeřábem pro obsluhu překladiště. V navrhovaném rozsahu je skrytá kapacita terminálu minimálně 6 až 9 párů vlaků za den – tedy dvojnásobnou až trojnásobnou kapacitu než je uvedena v záměru.
Diskuzní fórum
Zatím tu není žádný diskuzní příspěvek.