Hlavní menu:

24.04.2009, autor: Pražský deník 24.4.2009, kategorie: Novinky - Praha 14

Ropákem roku je Pavel Bém

Pražský primátor Pavel Bém (ODS) dostal v pátek cenu Ropák roku 2008.

Ocenění dostal za nejhorší počin v oblasti ekologie, kterým je trvalé prosazování výstavby dvou mrakodrapů na pražské Pankrácké pláni (75 metrů vysoký válec jako Epoque Hotel a 104 metrů vysoká budova ve tvaru písmene „V“ Epoque Bytový dům).

Činil tak navzdory kritice Centra světového dědictví UNESCO o riziku nevratného narušení panorama a dále za trvalou podporu výstavby severozápadní části silničního okruhu kolem Prahy v jižní variantě přes obytné části Suchdola, Dolních Chaber a Čimic, přestože existuje podstatně investičně i provozně levnější, dopravně bezpečnější, ekologicky příznivější a evropské předpisy splňující severní varianta mimo město.

Ocenění dostal primátor také za snahu o výstavbu paralelní dráhy ruzyňského letiště, která by byla o 1,5 kilometru blíže k Praze, což by znamenalo nadlimitní zatížení hlukem desítek tisíc obyvatel obytné zástavby v Nebušicích, Suchdole a Lysolajích a také velkou hlukovou zátěž v Bohnicích, na Hanspaulce.

Posledním důvodem bylo opakované prosazovaní změn územního plánu umožňujících výstavbu severozápadní části silničního okruhu po území Prahy a rozšíření přistávací plochy letiště v Ruzyni s cílem přípravy území pro olympijské areály nebo skladová a logistická centra, čímž by došlo ke zhoršení zatím příznivého životního prostředí v obytné zástavbě a snížení kvality chráněných území dvěma mohutnými dopravními stavbami.

http://prazsky.denik.cz/zpravy_region/ropakem-roku-je-pavel-bem20090424.html
Pražský deník 24.4.2009

-----------------------------
Celkem 98 členů nezávislé Komise ze 114 rozhodlo o vítězi 17. ročníku ankety „Ropák roku“ o antiekologický čin (osoba, která se prosazováním nějaké stavby či záměru, vydáním rozhodnutí či budováním stavby nejvíce zasloužila o poškození životního prostředí) a 14. ročníku ankety „Zelená perla roku“ o antiekologický výrok. Členy Komise jsou např. sociolog Jan Keller, filozof Erazim Kohák, písničkář Pepa Nos, teatrolog Vladimír Just atd.
Zelenou perlu 2008 získal Jaroslav Mencl, poradce předsedy dopravní komise Plzeňského kraje (214 b.) za výrok:
„My v současné době připravujeme vznik občanského sdružení pod názvem Stromy zabíjejí, protože lidí, kteří skončili svůj život na stromech, neustále přibývá.“ z rozhovoru o vlivu alejí a stromořadí na nehodovost v ČR a o jejich kácení
Český rozhlas 1 – Radiožurnál, 14. 1. 2008

Blíže viz také: http://www.detizeme.cz/

» Přejít na článek Ropákem roku je Pavel Bém na webu http://prazsky.denik.cz/.

 

Diskuzní fórum

Pro aktivní účast v diskuzích je potřeba se nejdříve přihlásit do systému.

Zatím tu není žádný diskuzní příspěvek.

Pro aktivní účast v diskuzích je potřeba se nejdříve přihlásit do systému.

© Kyjský občanský klub, Kontakt: kyjeok (zavináč) seznam (tečka) cé zet
© Design, redakční systém: Webdesignum 2008 - 2011