Hlavní menu:

27.01.2011, autor: Tyden.cz 27.1.2011, kategorie: Silniční okruh kolem Prahy R1

Soud zrušil část plánu na pražský okruh přes Běchovice

Alternativní trasa Pražského okruhu - OS Zdravé životní prostředí, Běchovice

Nejvyšší správní soud zrušil návrh trasy pražského okruhu v úseku Běchovice - D1 a Březiněves až Horní Počernice. Toto vedení obchvatu je součástí zásad územního rozvoje Prahy. Soud uvedl, že část zásad týkající se těchto úseků byla v prosinci 2009 schválena nezákonně - mimo jiné kvůli špatnému vyhodnocení dopadů stavby především na životní prostředí.

Zásady rozvoje jsou nástrojem územního plánování na úrovni kraje. Stanovují koncepci a základní strategii pro rozvoj a uspořádání území města a jsou odlišným dokumentem od pražského územního plánu. Pražské zastupitelstvo zásady schválilo v prosinci 2009 ve formě opatření obecné povahy.

"Dokud se neseznámíme s rozsudkem, nemůžeme ho komentovat," řekla mluvčí pražského magistrátu Tereza Krásenská. Žalovaná strana, kterou u soudu zastupovali lidé z pražského magistrátu, tvrdila, že zásady územního rozvoje by na rozdíl od územního plánu měly řešit obecnější koncepční otázky, nikoli problematiku konkrétních staveb.

Návrh na zrušení zásad podalo sdružení Zdravé životní prostředí Praha-Běchovice a tři občané Prahy. Předsedkyně senátu Eliška Cihlářová při čtení odůvodnění vysvětlila, že soud zamítl žalobu občanského sdružení, které prý žalobu tohoto typu nemůže podávat, nicméně že vyhověl žalobě dalších tří stěžovatelů. Jejich žaloba byla obsahově stejná.

"Bylo to hlavně z toho důvodu, že provedené vyhodnocení vlivů zásad, zejména na životní prostředí, neproběhlo v souladu s právními předpisy," vysvětlil novinářům důvody verdiktu mluvčí soudu František Emmert. "Především nebylo respektováno stanovisko a požadavky ministerstva životního prostředí, nedošlo k posouzení jednotlivých variant vedení okruhu. Jedna z hlavních výhrad byla, že provedené vyhodnocení proběhlo bez ohledu na jeho bližší lokalizaci," dodal.

Občané Běchovic, kteří vypovídali před soudem, se obávali toho, že pražský okruh s mimoúrovňovými křižovatkami v trase plánované magistrátem by výrazně zhoršil jejich životní podmínky. Lidé měli strach z překračování hlukových limitů a vysoké prašnosti. Jejich argumentaci dal soud za pravdu.

Nejvyšší správní soud již loni v květnu zrušil z podobných důvodů část zásad územního rozvoje Prahy, která se týkala trasy okruhu mezi Ruzyní a Březiněvsí.

Zdroj: Tyden.cz 27.1.2011

http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/doprava/soud-zrusil-cast-planu-na-prazsky-okruh-pres-bechovice_192344.html

» Přejít na článek Soud zrušil část plánu na pražský okruh přes Běchovice na webu http://www.tyden.cz.

Ke stažení: Alternativní trasa Pražského okruhu - OS Zdravé životní prostředí, Běchovice, 52 kB

Ke stažení: Silniční okruh kolem Prahy R1

Silniční okruh kolem Prahy R1
 

Diskuzní fórum

Pro aktivní účast v diskuzích je potřeba se nejdříve přihlásit do systému.

Zatím tu není žádný diskuzní příspěvek.

Pro aktivní účast v diskuzích je potřeba se nejdříve přihlásit do systému.

© Kyjský občanský klub, Kontakt: kyjeok (zavináč) seznam (tečka) cé zet
© Design, redakční systém: Webdesignum 2008 - 2011