Hlavní menu:

09.11.2016, autor: Blesk 9.11.2016, kategorie: Kontejnerové překladiště Malešice

Tři vlakové soupravy a 110 kamionů denně. V Malešicích odmítají vznik překladiště

Anketa

Souhlasíte s výstavbou kontejnerového terminálu v Malešicích?
Nesouhlasím (36%)
 
Souhlasím (32%)
 
 
Překladiště v Malešicích s dispozičním uspořádání na 6 kolejí v obslužné délce 700 m

V pražských Malešicích má v budoucnu vzniknout železniční překladiště, které by nahradilo to dosluhující v areálu nákladového nádraží na Žižkově. Radnice Prahy 10 se ale bouří, namísto průmyslového využití si totiž na místě v příštích letech představuje spíš novou obytnou čtvrť.

Malešicích podle metropolitního plánu vznikne nové železniční překladiště, kam budou směřovat dvě až tři vlakové soupravy a 110 kamionů denně. Stejnou službu dnes odbavuje areál nákladového nádraží na Žižkově, Praha ale počítá s ukončením jeho činnosti. „Praha 10 patří do širšího centra metropole a malešicko-strašnickou průmyslovou zónu považujeme za území, kde v budoucnu předpokládáme postupnou transformaci v novou městskou čtvrť, která se zapojí do organismu města,“ uvedl radní Prahy 10 Bohumil Zoufalík (Hnutí pro Prahu 10).

Jaká bude realita, je v současnosti stále nejisté. Metropolitní plán – tedy dokument, který určí, co všechno se na území hlavního města bude stavět – má platit od roku 2020. Jeho příprava však nabírá zpoždění. Mimo jiné proto, že vedení Prahy odvolalo šéfa Institutu plánování a rozvoje (IPR), který měl přípravu plánu na starosti.

» Přejít na článek Tři vlakové soupravy a 110 kamionů denně. V Malešicích odmítají vznik překladiště na webu http://www.blesk.cz/.

Ke stažení: Schranka01-17.jpg, 395 kB

Ke stažení: Kontejnerový terminál Malešice

Kontejnerový terminál Malešice

Společnost Rail Cargo Operator – CSKD prosazuje výstavbu kapacitního kontejnerového překladiště v Malešicích, které výrazně zasáhne své okolí hlukem vyvolanou dopravou těžkých kontejnerových návěsů.

Všechny navržené varianty jsou silně kapacitně poddimenzované (pouze 3 páry vlaků a 90 kamionů v jednom směru za den).

Není žádný důvod v tomhle místě kontejnery skládat z vlaku, skladovat a odvážet po silnici. Při perspektivě, že terminál se tu nestaví na 5 let a Praha se bude dále rozvíjet je toto řešení zcela špatné.

01.01.2017 14:53:44

Kontejnerový terminál Malešice

Kontejnerový terminál Malešice
Malešice - návrh kontejnerového terminálu

Vlastní záměr navržený společností Rail Cargo Operator – CSKD představuje realizaci kontejnerového překladiště včetně obslužných kolejí v délce 700 metrů a celého zázemí. Návrh obsahuje překladiště v dispozičním uspořádání na 6 kolejí v obslužné délce 700 m a uspořádáním depa do 12-ti řad nebo do 9-ti řad (varianta B a C). Obsluha překladiště je plánována dvěma portálovými elektrickými jeřáby pro obsluhu překladiště a kolesový manipulátor Hyster H18-23XM-12EC.

Ke stávajícímu rozsahu dopravy by měli přibýt pouze 3 páry Nex vlaků do kontejnerového terminálu v trase Praha-Libeň – Praha-Malešice a zpět (z toho jeden pár vedený v nočních hodinách). Pro obsluhu areálu má být k dispozici 30 parkovacích stání, předpokládá se 30 příjezdů a 30 odjezdů osobních automobilů za den. Objem kamionové dopravy se předpokládá v objemu 125 kamionů v jednom směru za den.

Všechny navržené varianty jsou silně kapacitně poddimenzované (pouze 3 páry vlaků a 125 kamionů v jednom směru za den). Zhruba se stejnou kapacitou probíhala EIA PHA259 v roce 2006 – 2007, ale to byl záměr posuzován jako I. etapa (pouze 2 koleje o délce 450 m). Plánované 3 páry Nex vlaků obsadí svou délkou 3 koleje a další tři koleje jsou tedy volné jako rezerva. Pokud tedy je v oznámení počítáno s kapacitou 3 párů Nex vlaků a objemem kamionové dopravy v rozsahu 125 kamionů v jednom směru za den, tak tento objem se v pohodě a s rezervou se dá zvládnut pouze na dvou kolejích a pouze s jedním portálovým jeřábem pro obsluhu překladiště. V navrhovaném rozsahu je skrytá kapacita terminálu minimálně 6 až 9 párů vlaků za den – tedy dvojnásobnou až trojnásobnou kapacitu než je uvedena v záměru.

 

Diskuzní fórum

Pro aktivní účast v diskuzích je potřeba se nejdříve přihlásit do systému.
05.01.2017 18:01:08,
Příšerný návrh

Příšerný návrh už nyní je doprava na Průmyslové hrozná.

Pro aktivní účast v diskuzích je potřeba se nejdříve přihlásit do systému.

© Kyjský občanský klub, Kontakt: kyjeok (zavináč) seznam (tečka) cé zet
© Design, redakční systém: Webdesignum 2008 - 2011