Metropolitní plán
Metropolitní plán hlavního města Prahy se měl stát novým územním plánem hlavního města Prahy, jehož pořízení bylo zahájeno na základě usnesení Zastupitelstva hl. m. Prahy ze 7. 6. 2012. Pořizovatelem Metropolitního plánu je Odbor stavební a územního plánu MHMP, projektantem je Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy, při kterém zpracování plánu zajišťuje Kancelář metropolitního plánu.
Zadání Metropolitního plánu bylo schváleno v září 2013 Zastupitelstvem hl. m. Prahy. V dubnu 2014 byla představena první část Konceptu odůvodnění Metropolitního plánu, který je podkladem pro předběžnou diskusi o metodice plánu, o možnostech návrhu, o způsobu možných řešení problémů Prahy a její metropolitní oblasti.
V dubnu 2018 byl Metropolitní plán oficiálně předán pořizovateli. Dle schváleného harmonogramu se předpokládá finální schválení Metropolitního plánu v roce 2022.
Metropolitní plán by měl mít oproti předchozímu Územnímu plánu hl. m. Prahy menší škálu barev, které navíc budou mít zcela jinou funkci – místo charakteru plochy určí míru jejího povoleného zatížení, po vzoru moderních územních plánů jako je například v rakouské Vídni.
Nově bude Metropolitní plán popisovat charakter jednotlivých lokalit. Lokality budou základní plochy územního plánu vymezené podle převažujícího charakteru. Charakter lokality se odvíjí od jejího historického vývoje, typu zástavby a jejích funkcí, výškové hladiny staveb, přírodně krajinného rázu, charakteru veřejných prostranství, sociálně ekonomických a kulturně civilizačních skutečností a jejich projevů. Lokality nemusí nutně respektovat hranice mezi jednotlivými městskými částmi.
Ke stažení: Popis lokalit Metropolitního plánu - Praha 14
Metropolitní plán je územní plán hlavního města Prahy. Územní plán určuje, jak se bude město v následujících deseti až dvaceti letech rozvíjet, kde se smí a nesmí stavět apod.
Metropolitní plán rozděluje území hlavního města na více než 700 lokalit, každá spadá do jednoho ze 13 typů zastavitelných území (mezi nimi je například historická část města, bloková struktura či průmyslové areály). Pokud má lokalita v plánu písmeno "Z", znamená to, že je zastavitelná. Případná nová zástavba však musí respektovat charakter lokality. Každá lokalita dále spadá do jednoho ze čtyř způsobů využití - obytný, rekreační, produkční nebo přírodní. Plán tak určuje, jaká činnost zde může a nemůže probíhat.
Výstavbu v jednotlivých lokalitách bude nově omezovat výšková regulace, která jasně určí, jaká bude maximální povolená výška budov. Ta vychází z výšky stávající zástavby.
- Zhodnocení návrhu Metropolitního plánu (informační tisk k návrhu územního plánu před společným jednáním), 762 kB
- Posouzení vybraných otázek návrhu Metropolitního plánu Hlavního města Prahy zpracované Českou společností pro stavební právo na základě zadání MČ Praha 4, 2 MB
- Popis lokality MPP - 307 / Nad Kyjským Rybníkem, 2 MB
- Popis lokality MPP – 202 / Staré Kyje, 2 MB
- Popis lokality MPP – 203 / Aloisov, 2 MB
- Popis lokality MPP – 204 / Hloubětín, 2 MB
- Popis lokality MPP – 143 / Hutě, 2 MB
- Popis lokality MPP – 306 / Sídliště Kyje, 2 MB
- Popis lokality MPP – 308 / Rajská zahrada, 2 MB
- Popis lokality MPP – 502 / Sídliště Lehovec, 2 MB
- Popis lokality MPP – 503 / Sídliště Černý Most, 3 MB
- Popis lokality MPP – 870 / Park Aloisov, 2 MB
- Popis lokality MPP – 824 / Centrální park Černý most, 2 MB
- Popis lokality MPP – 901 / Kyje – Horní Počernice, 741 kB
- Popis lokality MPP – 850 / Údolí Rokytky, 3 MB
- Popis lokality MPP – 580 / Malešická průmyslová oblast, 2 MB
- Popis lokality MPP – 582 / Za Kyjemi, 2 MB
Diskuzní fórum
Zatím tu není žádný diskuzní příspěvek.