Hlavní menu:

27.06.2018, autor: iDnes 26.6.2018, kategorie: Metropolitní plán

Posudek odborníků zkritizoval Metropolitní plán

Posudek odborníků zkritizoval Metropolitní plán

PRAHA Odborníci podrobili kritice Metropolitní plán, který má od roku 2023 určovat pravidla zástavby v Praze. Desetistránkové zhodnocení plánu zpracovali na popud magistrátu akademici z České zemědělské univerzity (ČZU) pod vedením Vojtěcha Novotného. „Hlavními cíli zhodnocení měl být především soulad se zadáním a aplikovatelnost plánu,“ uvedl Novotný.

Zadání schválilo zastupitelstvo v minulém období, veřejné připomínkování dokumentu začne zítra. Návrh plánu, který připravil Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR), podle posudku nestanovuje dostatečná pravidla pro výstavbu, veřejná prostranství, zeleň či občanskou vybavenost. „Negarantuje vznik města podle stanoveného zadání,“ řekl Novotný.

Nekonkrétní využití jako problém
Tvůrci plánu se podle něj rozhodli neurčovat konkrétní způsob využití lokalit, takže v nich může vzniknout cokoliv za předpokladu, že je to vzájemně kompatibilní. „Tím si vlastně znemožnili třeba návrh občanské vybavenosti. Protože když nevíte, kolik kde lidí bydlí, tak nemůžete vědět, kolik je potřeba míst ve školách,“ dodal.
Posouzení zmiňuje jako problematickou například zastavitelnost parků, výškovou regulaci, ochranu zahrádkových osad či nedostatečné určení míst pro občanskou vybavenost. Se závěry týmu ČZU souhlasí náměstkyně primátorky Petra Kolínská (Trojkoalice/Zelení), která má přípravu plánu v gesci.
Návrh podle ní připomíná spíše plány z období socialismu než první republiky. V případě schválení plánu v současné podobě by se finální rozhodnutí zase přenesla na stavební úřady, tedy mimo dohled veřejnosti, uvedla.
Mluvčí IPR Marek Vácha to odmítl. „Principy Metropolitního plánu jsou naopak velmi prvorepublikové a pravidla pro zastavitelnost jsou přísnější než v současném plánu,“ uvedl. Jedním z bodů kritiky je zastavitelnost parků, které jsou terminologií Metropolitního plánu vedeny jako nezastavitelné bloky v zastavitelném území. Podle Kolínské je to matoucí a riskantní, Vácha nicméně tvrdí, že jde pouze o terminologickou otázku.
„Podle zadání jsme rozdělili město na zastavitelné a nezastavitelné, vlastně město a krajinu. V rámci zastavitelného je spousta parků, náměstí nebo zahrádkových osad, které jsou označeny jako nestavební blok podle terminologie vycházející z pražských stavebních předpisů. Pokud by tam někdo chtěl stavět, musel by změnit územní plán stejně jako dnes. Vlastně to bude ještě těžší,“ řekl.
Podle Kolínské závěry posudku odpovídají připomínkám, které k návrhu připravují městské části. Zhruba měsíční lhůta pro jejich podání začne zítra. Kromě radnic mohou plán připomínkovat i jednotlivci, firmy či jiné instituce.

Ke stažení: ž Posouzení vybraných otázek návrhu Metropolitního plánu Hlavního města Prahy zpracované Českou společností pro stavební právo , 2 MB;
Zhodnocení návrhu Metropolitního plánu (informační tisk k návrhu územního plánu před společným jednáním), 762 kB

Ke stažení: Popis lokalit Metropolitního plánu - Praha 14

Metropolitní plán je územní plán hlavního města Prahy. Územní plán určuje, jak se bude město v následujících deseti až dvaceti letech rozvíjet, kde se smí a nesmí stavět apod.
Metropolitní plán rozděluje území hlavního města na více než 700 lokalit, každá spadá do jednoho ze 13 typů zastavitelných území (mezi nimi je například historická část města, bloková struktura či průmyslové areály). Pokud má lokalita v plánu písmeno "Z", znamená to, že je zastavitelná. Případná nová zástavba však musí respektovat charakter lokality. Každá lokalita dále spadá do jednoho ze čtyř způsobů využití - obytný, rekreační, produkční nebo přírodní. Plán tak určuje, jaká činnost zde může a nemůže probíhat.
Výstavbu v jednotlivých lokalitách bude nově omezovat výšková regulace, která jasně určí, jaká bude maximální povolená výška budov. Ta vychází z výšky stávající zástavby.

 

Diskuzní fórum

Pro aktivní účast v diskuzích je potřeba se nejdříve přihlásit do systému.

Zatím tu není žádný diskuzní příspěvek.

Pro aktivní účast v diskuzích je potřeba se nejdříve přihlásit do systému.

© Kyjský občanský klub, Kontakt: kyjeok (zavináč) seznam (tečka) cé zet
© Design, redakční systém: Webdesignum 2008 - 2011